eSIM będzie w Orange w tym roku. Co z pozostałymi operatorami

800
esim orange

Karta eSIM, a dokładniej mówiąc chip MFF2 o wymiarach 6 x 5 mm, pozwala na zmniejszenie konstrukcji urządzeń. Można tą technologię zastosować nie tylko w smartfonach, ale również w smartwatchach. Rozwiązanie to całkowicie eliminuje znane wszystkim plastikowe karty SIM, które otrzymujemy przy podpisywaniu umowy. Dzięki wirtualizacji kart SIM możliwa będzie szybka zmiana operatora oraz korzystanie z kilku numerów na jednym urządzeniu. Jak udało się ustalić, Orange pracuje nad wdrążeniem eSIM już od jakiegoś czasu. Projekt jest na razie w fazie testów, które trwają już jakiś czas. Dopracowanie oraz akceptacja tej technologii może zając jeszcze kilka kolejnych miesięcy. Realnie rzecz ujmując, na podstawie dostępnych informacji, możemy się spodziewać eSIM w Orange najwcześniej na jesieni tego roku, będzie to pierwszy operator w Polsce, który udostępni taką możliwość swoim klientom.

Co z pozostałymi operatorami?

Rzecznik operatora Play, Marcin Gruszka poinformował ostatnio, że firma na razie nie pracuje nad wdrożeniem tego typu usługi. Wprowadzenie dogodności w postaci eSim, nie mieści się w ich planach na najbliższy czas.

Pytając dalej kolejnych przedstawicieli sieci komórkowych, Konrad Mróz, szefa działu komunikacji zewnętrznej firmy T-Mobile powiedział, że pracują nad wdrożeniem eSIM, ale jest jeszcze zbyt wcześnie na podawanie konkretnych informacji oraz terminu wprowadzenia tej usługi. Łukasz Krzeska, z firmy Plus, wypowiedział się, że „Jeśli chodzi o eSIM weryfikujemy technicznie i oceniamy biznesowo możliwość wdrożenia autoryzacji urządzeń bazujących na eSIM, zarówno konsumenckich jak i m2m.” Można więc zauważyć, że operatorzy dopiero pracują nad wprowadzeniem tej technologii do swojej oferty, ale na dzień dzisiejszy ciężko jeszcze powiedzieć, kiedy to nastąpi i kiedy będzie ona dostępna dla użytkowników sieci.

Iphone i eSIM

Firma Apple zaprezentowała niedawno trzy zupełnie nowe modele iPhon’ów, które posiadają funkcję Dual SIM (nano-SIm i eSIM). To właśnie po ich premierze, rzecznik prasowy Orange Polska poinformował, że operator zamierza wprowadzić funkcje wirtualnych kart eSIM jeszcze w tym roku dla użytkowników swojej sieci. Modele, o których mowa to: iPhone XR, iPhone Xs oraz iPhone Xs Max.

Taki dual-SIM będzie działał dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych telefonów i urządzeń z dwoma fizycznymi kartami SIM (będą też dostępne wersje nowych iPhone’ów mieszczące dwie fizyczne karty, ale będą sprzedawane jedynie na rynku chińskim).

Funkcjonalność dual SIM w tych iPhone’ach nie będzie, jednakże dostępna od początku – Apple poinformowało, że zostanie udostępniona w jednej z aktualizacji oprogramowania iOS12, która ma pojawić się jeszcze w tym roku.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]